Starton faza e 2-të e projektit "Gratë e Reja si Krijuese të Vendeve të Punës" (2015-106)

Sot, në 22 Maj 2015, në ambientet e Akademisë Profesionale të Biznesit, startoi Hapja e fazës së 2-të të projektit të AFAEMME "Gratë e Reja si Krijuese të Vendeve të Punës" (Young Women as Job Creators) i cili në fazën e parë u implementua nga Bashkimi për Mesdheun me mbështetjen e Qeverisë Norvegjeze, Kompanisë spanjolle të gazit natyror Fenosa, Komisionit Europian dhe Bankës Europiane të Investimeve (BEI). Në fazën e tij të parë, ky projekt pati sukses në disa vende si: në Marok, Palestinë, Jordani dhe Spanjë, duke sjellë së bashku rreth 800 studentë universitarë, e duke i ofruar atyre këshillim falas se si të krijojnë një biznes të ri dhe motivimin e tyre për të ndjekur karriera sipërmarrëse.

Faza e dytë e projektit (2015-2016), që startoi sot në mjediset e Akademisë Profesionale të Biznesit, synon të promovojë tranzicionin nga karriera arsimore drejt karrierës profesionale për studentet vajza të cilat janë gati në të diplomuar; për të mbështetur direkt gratë e reja, duke siguruar mjete specifike dhe ekspertizë për vetë-punësim dhe sipërmarrje; për të nxitur promovimin e mundësive të barabarta dhe kanë për qëllim të kontribuojë në krijimin e vendeve të punës dhe rritjen ekonomike në vendet përfituese. Për të arritur këtë qëllim kjo fazë parashikon katër lloj veprimtarish:

·       Një seri takimesh “Ditët e Grave Sipërmarrëse” të cilat do të organizohen në universitete të ndryshme.

·       Më pas, pjesëmarrëset të cilat tashmë kanë një ide biznesi do të kenë qasje të lirë në një shërbim konsulence për biznese fillestare (mbështetje në formulimin e Planit të Biznesit) të ofruara nga bashkëpunimi me shoqata kombëtare biznesi.

•     Pjesëmarrëset do të kenë mundësi të marrin pjesë në disa seminare trajnuese për të garantuar suksesin dhe qëndrueshmërinë e start-up-it të idesë fillestare të biznesit.

•     Së fundi, pjesëmarrësit, që kalojnë me sukses modulet e trajnimit do të marrin këshillime individuale në të gjitha fushat për të arritur qëllimin e krijimit të biznesit.

Në vijim të implementimit të kësaj faze në mjediset e Akademisë Profesionale të Biznesit u zhvillua dhe hapja e “Women Entrepreneurship Day” ku morën pjesë studentet pjesëmarrëse vajza të Akademisë si dhe përshendetën disa personalitete institucionalë:

·       Znj. Flutura Xhabija, “Sipërmarrja femërore dhe dimensionet e saj universitare”, Presidente e Shoqatës së Grave Profesioniste, Afariste dhe Zejtare;

·       Fjala përshëndetëse e Z. Ylber Bezo, President i Akademisë Profesionale të Biznesit;

·       Fjala përshëndetëse e Znj. Erisa Xhixho, Zv. Ministre e Integrimit Europian;

·       Fjala përshëndetëse e Znj. Tefta Demeti, përfaqësuese e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit dhe Sipërmarrjes;

·       Fjala përshëndetëse e Znj. Nevila Xhindi, Zv.Kryetare e Bashkisë se Tiranes;

·       Fjala përshëndetëse e Znj. Moza Hasani, përfaqësusese e Ministrisë së Mirëqënies Sociale dhe Rinisë.

Më tej sesioni vijoi me prezantimin e projektit me pjesëmarrëset sa i takon aspekteve ligjore, financiare dhe fiskale të hapjes së biznesit; ndarjes së studentëve dhe puna e tyre në grupe pune si dhe prezantimi i ideve nga grupet e punës. Në fund të ditës u zhvillua dhe ceremonia e shpërndarjes së certifikateve të pjesmarrjes dhe  vlerësimit nga Juria të dy grupeve fituese me idetë më të mira të biznesit.