KONFERENCA E 3 NDERKOMBETARE SHKENCORE

25 Prill2015

Tiranë, Shqipëri

Ditën e shtunë, datë 25 prill 2015, Akademia Profesionale e Biznesit zhvilloi Konfererencën e 3-të Ndërkombëtare Shkencore “Sustainable Development and Life Quality Improvement in Albania, toward EU Integration process”. Objektivi kryesor i konferencës ishte jo vetëm krijimi dhe sigurimi i një qasje akademike dhe profesionale por dhe nxitja e diskutimit mbi zhvillimet më të rëndësishme të sotme me fokus në ekonomi dhe drejtësi  mbi zhvillimin e qëndrueshëm  dhe përmirësimin e cilësisë së jetës, si dhe të krijimit tënjërrjeti tëqëndrueshëm komunikimi ndërmjet akademikëve, profesionistëve dhe sipërmarrjes.

Në këtë konferencë na nderuan me pjesëmarrjen e tyre të ftuar të shumtë special, duke filluar nga Zv. Ministria e Arsimit dhe Sportit Zj. Nora MALAJ, partnerët tanë akademikë nga Britania e Madhe MA (hons). Andy Zdan-Michajlowicz, nga Universiteti i Sofies - Bullgari Prof. Phd. Svetoslav Zanev, nga Universiteti i Sienes - Itali Prof. Dr. Andrea Ragusa, nga Universiteti i Bolonjës – Itali Dr-ssa Manuela Malucelli, nga Universiteti i Kievit - Ukrainë Prof.PhD Nataliia Kalashnyk, përfaqësues nga Business Albania, përfaqësues nga Titan group, përfaqësues të lartë dhe pedagogë nga universitete në vend, përfaqësues nga ambasadat e akredituara në Tiranë, si dhe nga institucione dhe ente të administratës publike dhe private.

Në seancën plenare të konferencës e cila u mbajt në Muzeun Historik (Salla Unesco), përshëndetën celjen e punimeve me rradhë:

• Fjala e mirëseardhjes dhe e përshëndetjes - Dr. Ylber Bezo Rektor i APB
  • Fjala përshëndetëse e Zj. Nora Malaj - Zv.ministër i Arsimit dhe Sportit
  • Prof.Dr. Andrea Ragusa - U. Siena, Itali
  • Prof.Dr. Svetoslav Zanev - U.Sofias, Bullgari
  • MA(hons)Andy Zdan-Michajlowicz - CEO Chroland Association, Ltd,UK
  • Pr.Un.Dr.Nataliia Kalashnyk - U. Kievit, Ukrainë
  • Z. Koli Sinjari - Business Albania
  • Znj. Stela Pepa - Menaxhere, Titan, Antea Cement

Në seancën plenare u mbajtën dy referate nga profesorët e huaj të ftuar në konferencë:

1. Prof.Dr. Andrea Raguza: “Un nuovo volo per le aquile: il patrimonio culturale d’Albania tra costruzione identitaria ed oportunita economica (A new flight to the eagles: the cultural heritage of Albania between identity construction and economic oportunity)”
  2. MA(hons)Andy Zdan-Michajlowicz: “Cilësia e shërbimeve – faktor i rëndesishëm për zhvillimin ekonomik. (Services quality - Important Factors for Economic Developement)”

Më tej në pjesën e tretë dhe përmbyllëse të kësaj seance plenare u zhvillua dhe një moment ku ndamë emocianalisht me të gjithë disa caste festivitetesh dhe aktivitetesh promovuese të jetës studentore të APB, tilla si: Vlerësimin me një certifikatë mirënjohje studentëve të Fakultetit të Drejtësisë, të cilët u renditën në vendin e 2-të në konkursin universitar kombëtar mbitë Drejtën e Autorit, në kudër të Ditës Botërore të Pronësisë Intelektuale; Promovim i librit “Manuali i Mjekësisë Ligjore” i autorit Prof.dr. Bardhyl Çipi, njëbashkëpuntor i hershëm i rrugëtimit akademik tëAPB; Vlerësimi dhe mirënjohja për studentët tanëF.krypi dhe O.Shehu, për meritat e vecanta si aktivistëdhe organizues projektesh rinore brenda dhe jashtë vendit dhe për talentin e tyre tëspikatur letrar si botues tërinj nëgjininëroman dhe poezi; Vlerësimi me certifikatëmirënjohjeje skuadrës përfaqësuese të APB-së e cila arriti deri nëgjysëmfinalen e Ligës Universitare tëFutbollit tëSallës si dhe dhënia e kupës nga organizatorët e këtij eventi për lojtarin më tëmirë tëkampionatit, kapitenit tonëK.Shehu.

Më pas, pranë ambjenteve të Akademisë vijuan punimet e konferencës në dy seksionet, përkatësisht të Fakultetit të Ekonomisë dhe të Drejtësisë. Në këto seksione referimet e shumta nga profesorë të huaj dhe vendas, vunëtheksin nërëndësisë e përvojave në diskutim, modeleve të pohimit si dhe propozimeve tëparaqitura lidhur me  zhvillimin e qëndrueshëm dhe përmirësimin e cilësisë së jetës përmes proceseve integruese të vendeve të Ballakanit në BE.

Gjithcka përfundoi në lartësinë dhe në standartin më të lartë të mundshëm. Një Bravo dhe një falenderim i madh i shkon stafit akademik të Akademisë që nga nivelet drejtuse, akademikëve, kryetarin e qeverisë studentore si dhe studentëve tanë, e deri te stafi mbështetës për punën e palodhur dhe shumë të cmuar që dhanë për këtë event mjaft të rëndësishëm për Institucionin tonë!