RAPORTI I PUNESIMIT 2012-2015

Akademia Profesionale e Biznesit në përmbushje të  misionit dhe vizionit të saj strategjik  lidhur me pikëtakimin  e  ofertës akademike me kërkesën e tregut të punës jo vetëm që u mundëson studentëve kryerjen  e praktikave profesionale, por  pas  diplomimit u  mundëson hedhjen e hapave të para drejt punësimit dhe zhvillimit të karrierës së tyre profesionale.

Kjo mundësohet falë  bashkëpunimeve dhe partneriteteve që Akademia Profesionale e Biznesit ka  me shoqatat e kategorive profesionale sipas  programeve të studimit që ajo ofron, zyrat kontabël, studiot ligjore si dhe sipërmarrjet e mesme dhe të mëdha, brenda dhe jashtë vendit. APB ka një rol ndëraktiv me  aktorët  e biznesit, vendas  dhe  të huaj, në kuadër të  këmbimit  të  informacionit,  zhvillimit të praktikave profesionale, transferimit  të njohurive duke qenë kështu një vlerë e shtuar midis aktorëve të arsimit të lartë shqiptar.

Suksesi në punësim është ballafaqim  dhe  finalizim i punës së stafit drejtues të institucionit tonë dhe në këtë kontekst  institucioni është thellësisht i interesuar për të ndjekur politika lidhur me punësimin dhe zhvillimin  e  karrierës të  studentëve  të  saj. Gjatë  muajit  janar 2016,  zyra  e  menaxhimit të karrierës në APB kreu  një  studim në lidhje  me  punësimin e studentëve të  diplomuar  në APB për periudhën kohore 2012-2015.  Ky studim  doli  me  disa rezultate  të matshme  lidhur  me statusin e punësimit të studentëve si në vijim:

FAKULTETI I EKONOMISË

Janë anketuar 58.7% e studentëve të diplomuar në ekonomi, nga të cilët rezulton se:

• Punësimi i studentëve të diplomuar në Kontabilitet-Financë është  87.8%;

• Punësimi i studentëve të dilpmuar në Menaxhim Biznesi është 91%;

• Punësimi në rang fakulteti është  89.4%.

FAKULTETI I DREJTËSISË

Janë anketuar 64.2% e studentëve të diplomuar në drejtësi, nga të cilët rezulton se:

• Punësimi i studentëve të diplomuar në E Drejtë Penale është 74.3%;

• Punësimi i studentëve të diplomuar në  E Drejtë Civile dhe Tregtare është 75.4%;

• Punësimi në rang fakulteti është 74.8%.

NIVELI PUNËSIMIT NDËR VITE (2012-2015)

• Viti Akademik 2012-2013 punësuar 80.5% e të diplomuarve;

•  Viti  Akademik  2013-2014 punësuar 84% e të diplomuarve;

• Viti Akademik 2014-2015 punësuar 88.6% e të diplomuarve.

Punësimi i studentëve në rang institucioni është 84.4%

Jemi vertetë krenarë që punojmë e arrijmë rezultate të gjithë bashkë pasi duartrokitjet shuhen me shpejtësi, ndërsa frytet e një pune të mirë mbesin përgjithmonë. Në fund mund të themi se gjithcka mund të kesh, por asgjë nuk mund të marrësh nëse nuk ke kurajën për të ecur përpara!