KOMUNIKATË  ZYRTARE

Në kuadër të zhvillimeve të ditëve të fundit për problemet e Arsimit të lartë në vend, e konsiderojmë të nevojshme të informojmë sa më poshtë:

“Akademia Profesionale e Biznesit” e vlerëson si domosdoshmëri jetike, nevojën për reformim dhe hapat që po realizon Ministria e Arsimit dhe Sportit dhe Qeveria Shqiptare për përmirësimin e cilësisë së Arsimit të lartë në Shqipëri.

Akademia Profesionale e Biznesit, me stafin e saj akademik të zgjedhur, të brendshëm dhe të jashtëm, ka realizuar një performance që vërteton se, punon me standarde akademike cilësore shumë të larta dhe me objektiva që, studentët e saj në përfundim të studimeve, të jenë të aftë të punojnë dhe të fitojnë sfidat në një ekonomi jo vetëm lokale, por edhe globale.

Veprimtaria e Akademisë Profesionale të Biznesit nga themelimi dhe liçencimi i saj, është kryer e zhvilluar në përputhje me kërkesat e ligjit dhe akteve nënligjore që rregullojnë këtë fushë.

Në një kohë kur realiteti shqiptar në fushën  e edukimit në arsimin e lartë ka qënë shoqëruar me shumë probleme dhe fenomene negative, Akademia Profesionale e Biznesit ka mundur ta sfidojë këtë realitet dhe të realizojë një process shkollimi dhe edukimi të shkëlqyer, me të gjitha parametrat dhe standardet e cilësisë, duke ngritur në nivelin më të lartë rregullin, disiplinën e studentëve dhe pedagogëve, mësimdhënien dhe punën studimore, kërkimore dhe shkencore.

Nëpërmjet Institutit për Studime dhe Aplikime në Biznes (ISAB), Akademia ka dhenë një kontribut të padiskutueshëm në rrethet e profesionistëve të kontabilitetit dhe finances,  për realizimin e edukimit gjatë gjithë jetës, duke trajnuar dhe kualifikuar profesionistët e ekonomise dhe finances, të cilët në Provimet e Shtetit për të fituar Titullin Profesional “Kontabël i Miratuar” dhe/ ose “Ekspert Kontabël i Regjistruar”, kanë fituar me 15-20% më shumë se mesatarja e Republikës. Akademia mbështet dhe përgatit studentët e saj për një të ardhme të orientuar, profesionale dhe në favor të nevojës së tregut dhe punësimit të tyre.

Pas kontrollit  dhe publikimit të Raportit të MAS, për zbatimin e ligjshmërisë në Institucionet e Arsimit të Lartë në Shqipëri publike dhe private, Akademia Profesionale e Biznesit ka shkëmbyer komente dhe mendime me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit për të qartësuar pozitën e saj.

Megjithatë, masa e pezullimit për Akademinë Profesionale të Biznesit, ështëdhënë e kushtëzuar me plotësimin e disa rekomandimeve dhe dokumentacionit të nevojshëm, për organizimin, drejtimin dhe funksionimin më të mirë të saj. Stafi drejtues i Akademise Profesionale të Biznesit, ka organizuar punën për plotësimin shumë të shpejtë të këtyre rekomandimeve dhe dokumentacionit përkatës, me qëllim që të fillojmë sa më shpejt procesin e pranimeve të reja për vitin akademik 2014-2015.

Nënvizojmë për tëgjithë studentët dhe pedagogët tanë se zhvillimi i procesit mësimor do të vijojë normalisht pa asnjë problematikë.

Ju faleminderit për mbështetjen dhe mirëkuptimin!

Akademia Profesionale e Biznesit

Zyra e marrëdhënieve me jashtë.