Flash Mob me moton ‘’We are Europe’’

FLASH MOB / 9 MAJ 2014

Në kuadër të axhendës së aktiviteteve për Ditën e Europës, Qeveria Studentore APB në bashkëpunim me studenten Flogerta Krypi dhe mbështetjen e Akademisë Profesionale të Biznesit organizuan paraditen e 9 Majit një Flash Mob me moton ‘’WE ARE EUROPE’’. Duke qënë se 9 Maj është dita e Europës dhe se Shqipëria është në prag të marrjes së statusit “kandidat”, u mendua që përvec Konkursit të Esesë “EUROPA IME” këtë ditë të realizojmë gjithashtu me studentët tanë dhe një video mesazh.

Ky Flash Mob u realizua me 28 studentë të cilët mbajtën veshur bluzat e vëndeve anëtarë të BE-së duke krijuar një rreth brenda të cilit ishte flamuri Shqiptar. Pastaj mbajtësi i bluzës me flamurin grek (si mbajtës i presidencës së radhës) tha: “Will Albania get the status candidate this time”? Dhe më pas të gjitha vëndet (studentët) dhanë votën e tyre pro marrjes së statusit të vendit kandidat nëpërmjet një kartoni jeshil që mbanin në duart e tyre.

Pas përfundimit të votimit studentët thirrën njëzëri: ‘’WE ARE EUROPE’’.