Festimi i “Ditës së Europës” në Akademinë Profesionale të Biznesit

Në kuadër të Ditës së Europës, Akademia Profesionale e Biznesit organizoi ditën e hënë datë 9 maj 2016, ora 10:00 një konferencë/leksion të hapur me temë "Hapat dhe sfidat e Shqipërisë drejt integrimit në BE", ku të ftuar ishin Z. Gentian ELEZI - Ekspert për Çështjet e Integrimit (Ish - Zv. Ministër i Integrimit); dhe Z. Sokol DEDJA - Drejtor i Marrëdhënieve me BE, Ministria e Punëve të Jashtme.

Në këtë leksion të hapur mbi Europën, ish - Zv.Ministri i Integrimit Z. Gentian ELEZI diskutoi me shumë interes për studentët mbi prioritetet si dhe ecurinë e procesit të integrimit lidhur me rrugëtimin Europian të Shqipërisë drejt familjes europiane. Ndërsa, Drejtori i Marrëdhënieve me BE pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme, Z. Sokol DEDJA në diskutimin e tij u fokusua në rolin dhe rëndësinë e politikës së jashtme shqiptare në procesin e integrimit europian. Në fund të takimit studentët e akademisë diskutuan hapur me të ftuarit mbi atë se çfarë është Europa dhe si e perceptojnë ata të qenurit europian nën moton “Të jesh europian jo vetëm me zemër por dhe me mendje”!